Výroba kyjatických hračiek

Projekt dielne na výrobu kyjatických drevených hračiek čaká už len na posledný krok, ktorým je príspevok z fondu sociálneho rozvoja na pokrytie nákladov školení a platov lektorov.

Projekt dielne na výrobu kyjatických drevených hračiek, ktorý vlani rozbehlo združenie Ozveny z Hrachova v okrese Rimavská Sobota, je tesne pred ukončením. Zhruba 15 nezamestnaných, ktorí by sa mali touto netradičnou výrobou zaoberať, čaká už len na posledný krok, ktorým je príspevok z fondu sociálneho rozvoja na pokrytie nákladov školení a platov lektorov. „Pre účely dielne sme zrekonštruovali kultúrny dom vo Veľkých Teriakovciach,“ povedala zástupkyňa združenia Helena Kubaliaková. Financie na opravu získali z fondov EÚ. Nakúpené sú už aj obrábacie stroje. Výrobu ojedinelých drevených hračiek v dielni by mala zastrešovať nezisková organizácia Domovina. S nápadom vyrábať kedysi slávne kyjatické hračky prišiel pred časom dodnes ich jediný výrobca, Rudolf Stehlík. Netradičné remeslo chcel tento 65-ročný hračkársky majster predať aj iným záujemcom.

Majstri z neďalekých Kyjatíc vyrábali drevené kolísky a koníky už pred 150 rokmi. Boli to jednoduché hračky, prevažne z bukového, na hnedo zamaľovaného dreva s jemne vyrezávanými ornamentmi. Boli vysoké jeden meter, aby si ich deti mohli aj vyskúšať. Ich výrobu sústredili pod jednu strechu po prvej svetovej vojne, kedy zaznamenala aj najväčší rozmach. Po druhej svetovej vojne vyrábalo kyjatické hračky na Gemeri už len niekoľko starých majstrov. Posledný z nich, Jozef Beňo, zomrel v Kyjaticiach v roku 1996. Žezlo po ňom prebral práve majster Stehlík. Podľa Stehlíka otvorenie prevádzky v tomto roku by bolo presne v čase, kedy si pripomenieme 80. výročie organizovanej výroby hračiek v Kyjaticiach. V prípade, že sa výroba v dielni uchytí, je šanca, že sa kyjatická kultúra zachová i pre ďalšie generácie.