Mlyn možno pomôže opraviť Nórsko

Schátraný historický vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach by sa mal premeniť na centrum kultúrneho dedičstva Gemera-Malohontu. Od obce ho získalo do dlhodobého prenájmu občinaske združenie Ozveny z Hrachova, a to sa už intenzívne snaží získať peniaze na jeho opravu.

zdroj: denník PRAVDA

Na opravu mlyna z roku 1800 je potrebných 19 miliónov korún. Projekt prešiel hodnotiacou komisiou na Slovensku a už je v Bruseli. Cez Európsku úniu by ho mohlo podporiť Nórsko. Vsledok by mal byť známy do marca. Ak sa mlyn podarí opraviť, premení sa na prezentačné centrum. Okrem mlynárenskej expozície v ňom budú aj tvorivé dielne, ukážky z tradičného pečenia chleba či histórie roľníctva v regióne.

Teriakovský mlyn je unikátny v tom, že je jediným existujúcim mlynom u nás s takzvaným gréckym modelom. Znamená to, že iba tento mlyn nevyužíval na pohon vertikálne, ale horizontálne uložené koleso, čo je u nás rarita. Nemlelo sa na ňom už vyše 30 rokov. Podľa starostu, Andreja Karasa, opravený mlyn pomôže zvýšiť záujem turistov o obec, ale aj o región.